ZOOM BX1

Każdy instrumentalista pragnie by jego instrument posiadał wymarzone przez niego brzmienie. Znalezienie odpowiedniego brzmienia nie jest łatwe, ponieważ wpływ na nie ma wiele czynników, które różnią się w zależności od tego o jakim instrumencie mówimy. Gitara basowa wyglądem przypomina gitarę elektryczną i działa na tej samej zasadzie, jednak choć możemy kreować brzmienie w taki sam sposób jak na gitarze elektrycznej, to dostępność sprzętu takiego jak efekty nie jest tak duża, jak w przypadku poczciwego elektryka. Trudno się dziwić, ponieważ gitara basowa nie cieszy się taką popularnością jak jej lżejszy odpowiednik. Na szczęście w ostatnim czasie dostępność efektów basowych wzrasta, dzięki czemu gitara basowa nie musi już brzmieć bez charakteru. To jaki efekt wybierzemy zależy od naszych upodobań muzycznych, ale warto wiedzieć na jakie grupy dzielą się efekty. Najcześciej używane są przestery, wśród których zajdziemy brzmienia typu distortion, overdrive i fuzz. Są one używane do osiągnięcia ostrego, rockowego brzmienia. Kolejną grupą sa efekty modulacyjne, wśród których znajdziemy wiele zupełnie różnych typów efektów, takich jak między innymi chorus, phaser, flanger, tremolo czy wah-wah. Aby wypełnić brzmienie warto użyć pogłosu, znanego jako reverb. Czwartą grupą są efekty typu delay, które pozwalają uzyskać dźwięk kilku gitar grających w różnych odstępach czasowych.
Czasami wystarczy tylko jeden efekt by zupełnie zmienić brzmienie, ale jeżeli zależy nam na posiadaniu wielu brzmień, wówczas dobrym wyborem będzie multiefekt taki jak na przykład
Zoom BX1.
Urządzenie oferuje aż 105 efektów, co już jest bardzo imponującą bazą, ale możliwości zwiększają się jeszcze bardziej jeśli połączymy ze sobą kilka efektów, a jednocześnie możemy połączyć ich aż pięć. Wartości niektórych efektów takich jak na przykład wah-wah możemy regulować również za pomocą wbudowanego pedału ekspresji, który warto pochwalić za czułość. Kiedy już wybierzemy efekty i stwierdzimy, że trafiliśmy na brzmienie które nam odpowiada, możemy je zapisać by móc szybko do niego wrócić bez konieczności szukania i ustawiania efektów od nowa.
Multiefekty doskonale sprawdzają się zarówno dla muzyków, którzy chcą mieć wszystko pod ręką jak i początkującym, którzy szukają łatwego sposobu na zapoznanie się z przeróżnymi brzmieniami. Firma
Zoom znana jest z produkcji różnego sprzętu muzycznego, w tym multiefektów, a jakość jaką oferuje jest zawsze bardzo wysoka bez względu na to czy wybierzemy tani czy drogi sprzęt.