PIERWSZA GITARA BASOWA

Gitara jest ogólną nazwą instrumentów w skład których wchodzi gitara klasyczna, akustyczna i elektryczna. Wiele osób chcących rozpocząć swoją przygodę z gitarą zazwyczaj wybiera model klasyczny lub akustyczny, rzadziej na początek wybiera się gitarę elektryczną, jednak na każdej z tych trzech uczy się grać w ten sposób. Inaczej jest w przypadku gitary basowej, która standardowo wyposażona jest w cztery struny, choć istnieją także gitary basowe z większą ilością strun, na przykład pięciostrunowe lub więcej. Jeżeli chcemy rozpocząć naukę gry na basie, lepiej zacząć od czterech strun by nauczyć się podstaw.

Czym się kierować podczas wyboru? Na początku powinniśmy określić budżet i warto zacząć od kwoty około siedmiuset złotych za samą gitarę, ponieważ w tej cenowej trafimy na kilka bardzo dobrze wykonanych markowych instrumentów przeznaczonych dla początkujących. Następnie powinniśmy określić gatunki muzyczne które najbardziej nas pociągają. Jeżeli gustujemy w ciężkiej, rockowej lub metalowej muzyce, wówczas warto celować w gitary wyposażone w przynajmniej jeden przetwornik typu humbucker. Pozwoli on uzyskać bardziej mięsiste i tłuste brzmienie, a jeśli wzbogacimy gitarę o efekt gitarowy typu distortion czy overdrive, przetwornik typu humbucker lepiej sobie z nim poradzi i dźwięk nie będzie posiadał niepotrzebnych przydźwięków. Warto wspomnieć także, że chcąc łączyć gitarę basową z efektami, najlepiej wybierać te przeznaczone typowo do basu. Jeśli wolimy lżejsze brzmienia, takie jak blues, jazz, country czy zwykły rock, bez problemu zagramy je na gitarze wyposażonej w przetworniki typu single coil.

Gitara basowa powinna nie tylko dobrze brzmieć, ale także być wygodna, dlatego zaleca się pójście do sklepu muzycznego i wzięcie instrumentu do ręki w celu sprawdzenia czy dobrze leży. Pamiętajmy także, że do nagłośnienia gitary basowej potrzebny będzie wzmacniacz basowy, którego cena zaczyna się w okolicach trzystu złotych jeśli mówimy o modelach o stosunkowo dobrej jakości brzmienia i wykonania.