KREOWANIE BRZMIENIA BASOWEGO

Każdemu muzykowi zależy na brzmieniu i trudno sobie wyobrazić by ktoś chciał zabrzmieć źle. Tyczy się to wszystkich, od początkujących muzyków, po profesjonalnych, bez podziału na gatunki muzyczne. Każdy chciałby też posiadać własne, unikatowe brzmienie, które będzie wyróżniać nas na tle innych muzyków.

Powiedzmy sobie szczerze, tworzenie własnego brzmienia jest trudne, a dodatkowo niektórzy mają jeszcze trudniej. O kim mowa? O basistach. Gitara elektryczna może zabrzmieć na wiele sposobów, a w kreowaniu brzmienia pomogą nam efekty, których jest więcej niż w przypadku efektów do gitary basowych. Nie oznacza to jednak, że basiści muszą brzmieć tak samo. Warto pomyśleć o trzech zupełnie innych basistach i zastanowić się nad tym co ich wyróżnia. Jako przykład weźmy osobistości takie jak Steve Harris z zespołu Iron Maiden, Lemmy Kilmister z Motorhead i Jack Lawrence znany z zespołów takich jak The Greenhornes, The Raconteurs i The Dead Weather. Każdy z tych panów jest basistą i każdy z nich brzmi zupełnie inaczej. Na czym polega sekret ich brzmienia? Steve Harris najczęściej gra palcami. Jego gra jest szybka i dynamiczna. Lemmy prawie zawsze gra kostką i robi to w taki sposób jakby grał na gitarze elektrycznej, co w połączeniu z dużym i agresywnym przesterem daje to specyficzne brzmienie zespołu Motorhead. Jack Lawrence nie jest tak znany jak wymienieni przed chwilą basiści, ale jego brzmienie jest bardzo specyficzne, dlatego warto podać go jako przykład. To co wyróżnia go na tle basisty Iron Maiden i basisty Motorhead, to sposób gry, który musi być inny, ponieważ Jack Lawrence jest basistą grającym odmiany rocka i bluesa. Jego brzmienie wyróżnia się dzięki zastosowanym efektom. Nie używa on wielu efektów, dlatego jest on dobrym przykładem, który pokazuje, że niewielka ilość efektów wystarczy by brzmieć unikatowo. W jego brzmieniu słychać często przester oraz efekt marki Electro Harmonix, a konkretnie model Bass micro synth.

W jaki sposób t informacje mogą nam pomóc w kreowaniu brzmienia? Chodzi o to aby inspirować się muzykami i muzyką, ponieważ dzięki temu szybciej dotrze do nas to jak chcemy brzmieć i łatwiej uda nam się to brzmienie osiągnąć. Efekty są bardzo dobrym pomysłem jeśli szukamy nowych brzmień. Warto zastanowić się nad wyborem efektów takich jak Digitech Bass Whammy 5, Maxon BD-10 Hybrid Bass Driver czy Pigtronix BOD Bass Fat Drive.

Pamiętajmy, że efekty to nie wszystko. Duża ilość efektów nie zrobi za nas wszystkiego, nawet jeśli mamy bardzo dobry i bardzo drogi sprzęt. To na czym powinniśmy się skupić przede wszystkim to nasz sposób gry, gra kostką, palcami lub hybrydowo, czyli łącząc różne techniki. Liczą się także pomysły, ciekawe riffy i kompleksowe granie. Wpływ na brzmienie ma wiele czynników, takich jak oczywiście gitara, użyte przetworniki, struny, wzmacniacz i wiele innych, dlatego jeżeli chcemy stworzyć własne brzmienie, to powinniśmy dokładnie przeanalizować wszystkie te aspekty, dlatego grajmy, inspirujmy się, podpatrujmy ciekawe pomysły i rozwiązania, i nie poddawajmy się, bo przełomowy pomysł może przyjść w każdym momencie, nawet wtedy gdy się tego w ogóle nie spodziewamy.