JAK WYBRAĆ SPRZĘT BASOWY NA POCZĄTEK?

Każdy kto zaczynał swoją przygodę z muzyką zapewne miał na swojej drodze różne problemy. To prawda, że początki nie należą do najłatwiejszych, dlatego warto zaopatrzyć się w dużą ilość zapału i informacji, które pomogą nam rozwiać wszelkie wątpliwości.

Początek nauki gry na instrumencie należy zacząć od wyboru tego instrumentu, a jest to czynność niezwykle ważna, ponieważ wpływa na dalszą naukę, dlatego przed kupnem sprzętu warto poradzić się kogoś, kto wie na jego temat więcej niż my, lub odpowiednie źródła wiedzy.
Jako przykład weźmy początkujących basistów. Od czego powinno się rozpocząć kupowanie sprzętu basowego dla początkującego?

Gitara basowa dla początkujących? (forum)
Jak wybrać gitarę basową (poradnik)

Najważniejsza jest gitara, która powinna być wybierana według gatunków muzycznych, które zamierzamy grać. Dla mocniejszych brzmień w stylu rockowym i metalowym powinniśmy skupić się na gitarach basowych wyposażonych w przetworniki typu humbucker. Dobrym pomysłem będzie wybór gitary Dean Edge 1. Instrument ten posiada dwa przetworniki humbucker, które dobrze sprawdzą się w cięższych klimatach, ale również dobrze zagrają w muzyce bluesowej a nawet w jazzie. Jeżeli szukamy dobrej gitary do lżejszego grania, to tu warto polecić sprawdzoną i chętnie wybieraną gitarę Epiphone Toby Standard IV. Model ten jest doskonałym wyborem do grania muzyki rockowej, bluesa, country i wielu innych. Instrumenty marki Epiphone są coraz częściej doceniane na rynku muzycznym, a ich wysoka jakość wykonana i brzmienia wraz z bardzo przystępną ceną czyni z nich bardzo dobry wybór dla wszystkich, od początkujących muzyków po tych bardziej doświadczonych.

Sama gitara basowa to nie wszystko, ponieważ trzeba ją jakość nagłośnić. Owszem, uczyć możemy się nawet bez nagłośnienia, ale to nie to samo, bo ćwiczenia powinny być również zabawą i dawać radość, a bez dobrego brzmienia szybko możemy popaść w rutynę. Potrzebujemy dobrego wzmacniacza, ale dobry wzmacniacz wcale nie musi być drogi. Dobrym dowodem potwierdzającym ta tezę jest wzmacniacz Amped BA108 V2. Model ten posiada ośmiocalowy głośnik, który bez problemu sprawdzi się w domowym graniu. Poza tym wzmacniacz posiada trójpasmową regulację tonów niskich, średnich i wysokich, oraz gniazdo słuchawkowe, dzięki któremu będziemy mogli grać nawet w nocy, nie budząc przy tym domowników.

Gitara basowa i wzmacniacz to nie jedyny sprzęt, którym może posługiwać się basista. Warto zaopatrzyć się także w stroik, ponieważ nasz słuch kreuje się przez cały czas, dlatego powinniśmy przyzwyczajać go do dźwięku nastrojonej gitary. Warto też zastanowić się nad wyborem metronomu, ponieważ pomoże nam on wyrobić sobie poczucie rytmu, które jest niezbędne dla każdego instrumentalisty, a nie zapominajmy, ze basista tworzy wraz z perkusistą sekcję rytmiczną. Możemy też zastanowić się nad wyborem efektu do basu, a jest ich wiele, od przesterów, po efekty modulacyjne, ale początek nauki dobrze jest zacząć bez żadnych efektów i skupić się tylko na ćwiczeniach, ponieważ na gitarze bez efektów bardziej słychać wpadki i błędy, dzięki czemu szybciej nauczymy się ich nie popełniać.